Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Karikatyrteckning 6456002



*

nr 645 6002


Al Bergström

(1910-1975), Sverige


Karikatyrteckning, Al Bergström (1910-1975), New York, 1947, föreställande Ingrid Bergman. Dedikation och autograf av Ingrid Bergman. Blandteknik, Bladstorlek 49x35


Al Bergström, född 1910, död 1975, svensk karikatyrtecknare.

Följerätt

Ja

Utrop:

1.000 kr

Såld:

2.600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 juni 2010
kl 19:25:22


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
9/6 23:52:54 1      700 kr
13/6 15:08:22 2      1.600 kr
13/6 20:01:36 2      Vinnande bud
14/6 15:46:00 3      1.500 kr
14/6 15:46:36 3      2.500 kr



  • Konstnär/Designer

Al Bergström

Al Bergström, född 1910, död 1975, svensk karikatyrtecknare.

Läs mer om Al Bergström
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller al bergström blandteknik karikatyrteckning new york svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 8022 Akvarell
    Alexandre Mohr, med dedikatiion till Signhild de P..//
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:38
  • 8213 Akvarell
    Åslund, daterad -90, sjölandskap. Akvarell, bildmå..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:06
  • 8097 Akvarell
    Birgit Sahlberg. Signerad, daterad 1927, stilleben..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:36
  • 8188 Akvarell
    Eva Ekberg. Signerad, daterad 2003, Clematis. Akva..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:47
  • 8315 Akvarell
    F Lachner, Signerad, Damm, 35x49 cm, yttermått ink..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:35
  • 8009 Akvarell
    Hugo Carlberg (1880-1943), Sverige. Monogramsigner..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:12




Ladda ner broschyr